Kako okrečiti vlažan zid u 3 proverena koraka
Ako ste planirali da okrečite zid u domu koji ima vlage u sebi a to ne uradite kako treba, znajte da rezultat može da vas razočara i da vas dovede u ponovnu sanaciju i krečenje iznova. Vlažni zidovi su estetski problem ali pre svega zdravstveni jer mogu da dovedu do razvoja buđi, alergija, a da ne govorimo o tome da će se sva boja koju se naneli na vlažan zid, najverovatnije oljuštiti i popucati.
Međutim, ukoliko pravilno sanirate vlažne zidove, sprečavate brojne probleme i ono čuveno “džabe smo krečili”. Ostanite sa nama do kraja teksta i saznajte kojih 3 koraka treba da spovedete kako biste uspešno sanirali a potom okrečili vlažan zid tako da vam dugo bude sveže okrečeno i lepo u domu.
Korak 1: Saniranje uzroka vlažnosti iz zida
Da bi krečenje bilo uspešno, pre nego što započnete bilo kakve radove na krečenju, važno je da identifikujete i otklonite uzrok vlage. Ukoliko se ovaj korak preskoči, nakon sušenja boje doći će do ljuštenja boje, pucanja maltera i pojave buđi i neugodnih mirisa.
Ukoliko znate da je problem vlage nastao od curenja cevi, loše hidroizolacije ili kondenzacije zbog slabe ventilacije prostora, najpre to sanirajte jer će se taj problem prolongirati koliko god budete uporni sa krečenjem. Vlaga će uvek podići boju tako da nećete postići mnogo i samo ćete imati troškove.
Najpre, dakle, sprečite ponovni problem i sasecite problem u korenu, pa onda pređite na drugi korak.
Korak 2: Priprema vlažnog zida za krečenje
Kad rešite uzrok, sada pređite na pripremu zida.
Najpre osušite zid jer ćete na ovaj način moći da uvidite sve što na zidu treba ukloniti pre krečenja. Imajte na umu da pre pripreme zida za krečenje on mora biti potpuno suv jer su zbog vlage zalepljeni oni delovi boje koje treba ukloniti, tako da ga pustite da se sva vlaga povuče i tek onda krenite u šmirglanje i uklanjanje viška boje.
Za sušenje vlažnog zida pomoći će vam dodatne grejalice, aparati za izvlačenje vlage i provetravanje prostorije, a ukoliko je u zidu velika vlaga, najbolje je da angažujete profesionalce za isušivanje vlage.
- Kad zid bude potpuno suv, pređite na uklanjanje stare boje i viška gleta koji će se sigurno odvojiti kad se osuši zid. Uklonite baš sve što se odvaja od zida uz pomoć špakle, šmirgle ili čelične četke. Ako postoje tragovi buđi, skinite ih sredstvom za uklanjanje buđi ili razblažite izbeljivač sa vodom u odnosu 1:3.
- Nakon uklanjanja, pređite finom, mekanom četkom preko zida kako biste uklonili prašinu od šmirglanja.
- Namažite na zid podlogu za glet masu i koristite impregnaciju namenjenu baš vlažnim zidovima kako biste sprečili ponovno pojavljivanje vlage.
- Ukoliko ima većih oštećenja, popunite ih reparacionim malterom a potom kad se osuši glet masom. Ošmirglajte i taj deo kad se osuši i vaš zid je spreman za dalji korak.
Korak 3: Krečenje zidova
Sada kada su vam zidovi potpuno osušeni i spremni za krečenje, vreme je za farbanje. U ovom koraku jako je važno da sledite savete i dobro pratite uputstva naznačena na pakovanjima farbi za zidove. Nakon dobre pripreme, potpuno je svejedno koju ćete tehniku krečenja koristiti ali bitno je da sledite sledeće korake:
Izaberite prave boje
U farbarama tražite ekološke i paropropusne boje za unutrašnje zidove koje dozvoljavaju zidu da diše i sprečavaju zadržavanje vlage. Ove boje su na vodenoj bazi, lako ispare i ne zadržavaju vlagu, tako da ćete brzo postići lep i ujednačen izgled zidova. Izbegavajte boje na uljanoj bazi jer one ne dozvoljavaju da vlaga izađe iz zidova već je praktično zaključaju unutra.
Pravilno nanesite boju
Kad odaberete prave boje, krenite sa farbanjem. Najpre razmutite farbu prema uputstvima proizvođača i ostavite je da bude malo ređa. Kad se prvi sloj boje, koji služi kao podloga, potpuno osuši, nanesite drugi sloj ali nemojte razređivati vodom već je nanosite direktno iz kantice. Pravilno ujednačite drugi sloj valjkom ili četkom i vodite računa da vam pokreti budu ujednačeni kako zid ne bi ostao šaren.
Nakon sušenja i tog sloja, možete naneti specijalne premaze za vlagu, i to obavezno na ivice jer se tu najčešće pojavljuje vlaga. Mada, ako ste prve korake pravilno sproveli, ne bi trebalo da imate više problema sa vlažnim zidovima.
Održavajte zidove nakon krečenja
Slabo ko veruje da je zidu potrebna nega nakon krečenja, ali ipak jeste i treba uvek voditi računa kako bi boja ostala dugo sveža a zid kao tek okrečen.
Redovno provetravajte prostoriju i potrudite se da izbegnete kondenzaciju. Ukoliko je to zid koji zimi nema kontakt sa grejnim telom, obavezno ostavite otvoren prozor i ne dozvolite sakupljanje vlage po ćoškovima. Nakon velikih kiša ili oblačnih dana kad je vlažnost vazduha visoka, unesite aparat za izvlačenje vlage na par sati, ili osušite zid uz pomoć grejalice kako biste ubrzali proces isparavanja vlage iz zida.
Za kraj
Kao i za mnoge druge postupke, tako je i za krečenje vlažnog zida od ključne važnosti dobra priprema. Imajte na umu da je bolje odvojiti vreme i sredstva za pravilnu pripremu i sigurnu sanaciju problema, nego iznova i iznova krečiti vlažan zid. Pratite naše savete i budite sigurni da će vam zidovi dugo ostati sveže okrečeni, zdravi i suvi.